תחזוקת דשא סינטטי

מצע לדשא סינטטי

את הדשא הסינטטי ניתן להתקין במגוון מקומות, ביניהם: מגרשי ספורט, גני ילדים, גינות ציבוריות ובין היתר בתים פרטיים, ואכן, לא מעט אנשים מעוניינים להתקין דשא סינטטי בחצר ביתם. הדשא הסינטטי מאפשר חיסכון במים – מצרך שאינו קיים בשפע בישראל כאשר הוא אינו דורש תחזוקה רבה ומאפשר לבני הבית ליהנות מחצר ירוקה ויפה בכל עונות השנה.

בין מגוון בעלי הבתים שמעוניינים להתקין דשא סינטטי בחצר ביתם, ישנם בעלי בתים שסבורים שהם יכולים להתקין את הדשא באופן עצמאי. כאן נעצור ונדגיש שניתן לבצע את ההתקנה באופן עצמאי, אך כדי שההתקנה תתבצע בצורה טובה, יש צורך ב”ידיים טובות”. כמו כן, הדבר תלוי בסוג המשטח עליו הדשא מותקן, בכמות השימוש במשטח ובפרמטרים נוספים. כך או אחרת, במידה שהמתקין ניחן בידיים טובות, מעוניין להשקיע זמן ומאמצים וליהנות מתחושת הסיפוק של ביצוע העבודה לבד, הוא יוכל להפוך את תהליך ההתקנה לחוויה של ממש.

התקנת דשא סינטטי – סוגים של משטחים

את הדשא הסינטטי ניתן להתקין על מגוון סוגים של משטחים כאשר אופן ההתקנה משתנה בין משטח למשטח. התקנה של דשא סינטטי על אדמה למשל, דורשת הכנה של תשתית מורכבת ביחס להתקנה של דשא סינטטי על משטח שעשוי מעץ, אספלט או משטח שעשוי מבטון.

התקנה של דשא סינטטי על אדמה דורשת מהמתקין לעבוד קשה, שכן יש  לחפור בתוך האדמה, לפזר חצץ שמהווה תשתית ולהדק את התשתיות. במידה שמתקינים את הדשא הסינטטי במרפסת לעומת זאת, תהיה העבודה פשוטה וקלה יותר משום שלא יהיה צורך בהכנה של תשתיות ייחודיות.

חשוב מאוד שההתקנה תתבצע בצורה נכונה. התקנה שמתבצעת באופן שגוי עלולה לפגוע בדשא הסינטטי, לייצר מראה שאינו טבעי ולפגוע ביכולתה של המשפחה ליהנות מהדשא.

מעוניינים להתקין את הדשא הסינטטי לבד? איך תוכלו לעשות זאת?

במידה שניחנתם בידיים טובות ואתם מעוניינים להתקין את הדשא הסינטטי ללא קבלת עזרה ממתקין מקצועי, תוכלו לפעול בהתאם לשלבים הבאים:

*עצה חשובה – חשוב מאוד להשתמש במוצרים ייעודיים להתקנת דשא סינטטי, בצורה זו יהיה ניתן למנוע בעיות שונות בהמשך.

  1. הגדירו וערכו מדידות – בשלב הראשון יש להגדיר ולמדוד את שטחו של הדשא הסינטטי. יש למדוד את השטח ולהחליט מה יהיו הקטעים של הדשא הסינטטי. כמו כן, יש לוודא שסיביו של הדשא פונים לאותו כיוון.
  2. חפירה – במידה שהדשא הסינטטי מותקן על אדמה, יש לחפור לעומק של מינימום 12.5 סנטימטרים, להסיר את הלכלוך, הדשא ושאר החומרים ולהשאיר עומק של 12.5 סנטימטרים.
  3. התקנת תוחם – יש לבחור תוחם עמיד. התוחם יכול להיות עשוי בין היתר מעץ או מבטון.
  4. שכבת בסיס – יש למלא 10 סנטימטרים של חצץ דק ולפזר אותו על השטח בצורה שווה. יש לבחור בחצץ שמתאים להתקנה של דשא סינטטי. במהלך יצירת שכבת הבסיס יש להקפיד על יצירת שיפוע שמאפשר ניקוז.
  5. דחיסת משטח ושכבת סומסום – יש להרטיב ולדחוס את פני השטח על ידי מכבשת צלחת רוטטת, יש לבצע את פעולת הדחיסה מספר פעמים עד לקבלת בסיס קשיח. לאחר מכן, יש למלא שכבת סומסום בעובי של 2.5 סנטימטרים ולפרוס אותה על גבי השטח.
  6. התקנת הדשא הסינטטי – יש להניח את הדשא הסינטטי במקום המיועד, לקבע אותו באמצעות מסמרים מסוג 20 מגולוון ולחתוך אותו בהתאם לצורך על ידי סכין יפנית.
  7. הברשה – יש להבריש את הסיבים נגד כיוון הסיבים באמצעות מברשת קשיחה או מטאטא קשיח.

בהצלחה!